I slutet på mars går SM-slutspelet för F18 av stapeln i Växjö. Varmt välkomna att följa spännande matcher i Strandbjörkshallen!
Det blir en intensiv och härlig helg i anrika Strandbjörkshallen när åtta lag gör upp om titeln Svenska lagmästare för juniorer. Ett av lagen är givetvis Växjö TS egna F18-lag som liksom alla lag, kommer att spela tre lagmatcher. Första omgången består av kvartsfinaler, därefter semifinaler för både vinnare och förlorare och sista omgången består av finaler och placeringsmatcher.
Vi hälsar följande lag välkomna till Växjö: Djursholms TK, Fair Play TK, Helsingborgs TK, KLTK, Näsbyparks TK, Påvelunds TBK, Ullevi TK och hemmahoppet Växjö TS.
Datum: 27-29 mars
Plats: Strandbjörkshallen i Växjö
Mer information om slutspelet finns på förbundets hemsida.
Lokal arrangör: Växjö Tennissällskap
Växjö är en stor stad när det kommer till mat. Här finns både småländsk gastronomi och internationella menyer av högsta klass. Hitta din favorit bland våra tips på restauranger och fyll på med energi efter timmar i Strandbjörkshallen.
Sätt ännu mer guldkant på din vistelse i Växjö och stanna till frukost! Det är lätt att bo bra i Växjö. Flera hotell finns i stadskärnan, såsom Nordens första gastrohotell PM & Vänner och klassiska Elite Stadshotellet. Här har vi samlat Växjös alla hotell – välkommen hem!