I unika miljöer finns restaurang, barer och ett gigantiskt utbud av aktiviteter! Bowling, The Challenge, shuffleboard biljard, brunch, buffé – you name it! På Knock em down finns ALLTID något att göra. Boka aktiviteter via webbplatsen, e-post vaxjo@eventcenter.se eller telefon 0470-122 22. Uppger du koden JSM när du bokar eller betalar, får du som besöker Växjö i samband med JSM i innebandy 10 % rabatt på aktiviteter och mat (gäller under påskhelgen lördag-måndag).
Öppet i påsk:
Gillar du Arkadspel och Flipperspel? Då är Smålands spelhall platsen för dig. Spelhallen finns på samma gata som Fortnox Arena – en kort promenad och du är där! Spana in den långa listan över spel.
Öppet i påsk
Välkommen till en av Växjös mest fartfyllda platser och som verkligen andas rörelseglädje. Här kan du köra Kickbike, BMX, skateboard eller testa hallens trampolinpark. Självklart finns möjlighet att hyra utrustning. Ett par kvarter, ca 10 minuters promenad, från Fortnox Arena hittar du Wallride.
Öppet i påsk
Badminton, squash, bordtennis, klättring och gym. I idrottshuset är utbudet stort och möjligheten till härliga matcher flera! Idrottshuset ligger såklart i Arenastaden, så finns det en lucka i spelschemat och ni vill fokusera på något annat för en stund – välkommen att boka din tid!
Öppet i påsk
I centrala Växjö finns flera mysiga parker och lekplatser. Där finns bland annat Linnés värld, en temalekplats i pastell inspirerad av Carl von Linné, med jättelika blåbär, insekter och växter i trä som snabbt sätter snurr på fantasin. Lekplatsen Strandbjörket har stora gräsytor för lek och avkoppling längs med Växjösjön och Lekplatsen Klostergatan med sina lekskulpturer finns på Klostergatan mitt i city. På Arenastaden finns Stig Svenssons Park med en lekplats, en mindre bollplan och en hinderbana.
Leka. Och det i mängder. Leos lekland är platsen på 5 600 kvadratmeter som ger utlopp för alla barns spring i benen. Här finns bollhav, klätterställningar, tunnlar, cyklar, bollkanoner och rutschkanor. Vi lovar att alla kommer somna gott efter några timmar på Leos.
Öppet i påsk
Växjö har flera promenadstråk med naturen tätt intill. Runt Växjösjön, cirka 4,5 km, bjuder konststråket Växjö Art Site på konst mitt ute i det offentliga rummet. Intill Växjösjön finns sjön Trummen som det är cirka 3,5 km runt. Direkt i anslutning till Trummen ligger Linnéträdgården som är designad av landets kanske främsta landskapsarkitekt Ulf Nordfjell. Vill du hellre gå en runda i skogen har Växjö den stora bokskogen Bokhultets naturreservat som är beläget nära Arenastaden.
För dig som vill uppleva den småländska kulturen på nära håll finns Kulturparken Småland i Museiparken. Här inryms bland annat Sveriges glasmuseum, Smålands museum och Utvandrarnas hus.
Öppet i påsk
Antar du utmaningen? Du får sextio minuter och ett låst rum fullt av problemlösning, koder och gömda ledtrådar. Klarar ni att finna nyckeln och komma ut i tid? En perfekt aktivitet tillsammans med kompisgänget när du har några timmar över. Välkommen att boka er utmaning.
Växjö Domkyrka är från 1100-talet och är centralt beläget i lummiga Linnéparken. Varje år besöks kyrkan av cirka
150 000 besökare. I domkyrkan finns Bertil Valliens vackra altarskåp i glas och metall. Det fem meter höga altarskåpet är ett imponerande verk som även är startpunkten för den offentliga glaskonsten som finns att beskåda på Glasgatan.
Med ett 70-tal butiker, restauranger och caféer är Grand Samarkand Växjös största shoppinggalleria. Den ligger en knapp kilometer från Fortnox Arena – alldeles lagom promenad och avstånd när det är paus i favoritlagets spelschema.
Öppet i påsk
I Växjö simhall finns ett tropiskt äventyrsbad för hela familjen. Här kan man åka strömkanalen, klättra på klätterväggar och åka snabba rutschbanor. Det finns också en härlig bubbelpool och är man sugen på höga höjder finns det hopptorn från en, tre respektive fem meters höjd. Vill du simma några längder i motionsbassängen går det såklart också bra!
Öppet i påsk